Son Dakika Haberler

Mehmet Yaşa Kapanan Beldeler İçin Birlik Olalım Önerisinde Bulundu

Mehmet Yaşa Kapanan Beldeler İçin Birlik Olalım Önerisinde Bulundu
Okunma : 5.945 views Yorum Yap
🇹🇷🇹🇷 Türkiye'nin Ücretsiz Yeni Online Alışveriş Sitesi ARSAma.com🇹🇷 Bay -Bayan & Giyim Elektronik ve daha Fazlası için Arsama.com

Ereğli Belediyesi CHP Meclis Üyesi Mehmet Yaşa Belediye Meclisi toplantısında “Kapanan Beldeler İçin Birlik Olalım” önerisinde bulundu.

Yaşa, Büyükşehir yasasının artılarını ve eksilerini Belediye Meclisinde dile getirdi.

Yaşa şöyle devam etti;“Hepimizin bildiği gibi 6360 Sayıl Büyükşehir yasası ile belde belediyelerin ve köylerin tüzel kişilikleri elinden alınarak mahalleye dönüştürüldü. Verilen sözlerde büyükşehirlerde ne hizmet varsa kapanan beldelerimiz olan Belkaya, Kutören, Aziziye, Çayhan ve Zengen’de de aynısı olacak, imkânlar aynı seviyede, hizmetler aksamadan daha iyi oranda olacak denildi, ama gördük ki ne imkân ne hizmet aynı olmadı, aynı olacak denilen bütün vaatlerin altı boş çıktı, aynı olan tek şey vergi ve su faturaları ile sınırlı kaldı.

Belde belediyelerin gelirleri büyükşehir ve ilçe belediyeleri yüzdelik oranlarla pay edildi ve maalesef ki kapanıp mahalle olan beldeler kendi kaderleri ile baş başa bırakıldı, perişan oldular. Vergiler aynı oldu dedik. Evet oldu. Konya’nın İstanbul Caddesi ile aynı ölçüde elektrik faturaları yansıyor bizlere, hal böyle olunca ister istemez köylüye yansıyor bu durum. Size soruyorum; artık köylü neden üretsin nasıl üretsin bu durumda. Hayvancılıkla uğraşan kesim ahırda hayvanına verdiği su bedeli metre küp olarak Konya merkezle aynı, suları yazarken üç aydan üç aya yazılıyor sonrada tonajı geçtiniz diye cezalar kesiliyor, hal böyle olunca halk üretim yoluna gidemez oldu, büyükşehir yasası insanlara hizmet mi sundu diyelim.

Bu yasa biz beldelere ve diğer kesimlere inanın üç beden büyük geldi ve gelmeye de devam ediyor. Halk memnun mu dersini, halk memnun değil, bu yüzdendir ki biz parti temsilcileri olarak tabana kulak verelim. Konya bizlere ortalama 160 km uzaklıkta, hizmet bekliyoruz ama istenilen boyutta hizmet gelmiyor, büyükşehir haklı olarak ta hizmete yetişemiyor, gerek imkân gerekse mesafe olarak, bu yüzden en güzeli yerinde yönetimdir, nüfusu 5.000’in üzerinde olan eski beldeler ve şimdiki mahalle statüsündeki yerleri hakları tekrar verilmeli, 5.000’ in altındaki yerleşim yerleri de yakın beldelere bağlanarak sorun çözülebilir. Gelin burada parti ayırt etmeden kimseyi suçlamadan, mecliste grubu olan partiler olsun olmasın herkes kendi ilçe başkanlıkları aracılığı ile il başkanlıklarına ortak metin hazırlayıp genel merkezlere gönderilmesi bizim önerimizdir” diye çağrıda bulundu.

 

Facebook Yorumları